Декоративне оформлення Будинку Полтавського губернського земства не містить у собі жодного не важливого чи випадкового елементу. Наприклад, його фасади прикрашені прадавніми символами, деревами життя. Окрім їхніх кольорових майолікових зображень на цегляних стінах, бачимо цей мотив також і на дверях центрального входу.

Об’єднані дві масивні медово-коричневі стулки утворюють флористичний образ із похиленими донизу гілками та аж шістьма великими сонце-квітками. Мало хто знає, що архітектора й дизайнера будинку Василя Кричевського на створення ескізу оздоблення дверей надихнула прянична форма кінця ХІХ ст., яку він придбав на Полтавщині.

Щоправда, зображення, що слугувало зразком, мало лише два солярних символи у кроні дерева, а гілки його були вигнуті догори. На дошці для пряників, що, на жаль, не збереглася, був вирізьблений жіночій символ-оберіг, який часто трапляється на давніх рушниках та в розписах селянських осель. Взявши його за основу, Василь Григорович переосмислив та розвинув образ у чудове графічне зображення, яке хоча вже й не відповідало традиційному змісту, але стало гарним зразком для демонстрації народного деревообробного мистецтва.

Оригінальні двері для Земського дому виготовив відомий різьбяр із Великих Будищ Прокіп Юхименко. Витвір цього майстра, як і решта дерев’яних елементів декору споруди, був знищений пожежею 1943 р. Наразі Будинок земства прикрашають двері, відтворені за фотографіями на початку 1960-х років. Виконані вони місцевими майстрами Капітоном Божком та Олександром Якименком під керівництвом Антіна Голуба, видатного представника давньої династії різьбярів із с. Жуки.

24 02 18 museum01

24 02 18 museum01

24 02 18 museum01

24 02 18 museum01

Підготувала Катерина Штепа, наукова співробітниця відділу етнографії