Щороку 22 лютого у країнах демократичного світу відзначається пам’ятна дата – День підтримки жертв злочинів, покликана звернути увагу на проблеми людей, які постраждали від кримінальних дій чи від зловживань владою.
Дата обрана у зв’язку з тим, що уряд Великобританії 22.02.1990 р. опублікував «Хартію жертв злочинів».
У вересні 1985 р. VII конгрес ООН щодо запобігання злочинності та поводженню з правопорушниками затвердив Декларацію основних принципів правосуддя для жертв злочину та зловживання владою. 29.11.1985 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила цю Декларацію, вперше розробивши універсальні принципи підтримки та захисту жертв злочинів і зловживань владою. Серед пріоритетів підтримки жертв злочинів можна відзначити забезпечення компенсації жертвам за заподіяну матеріальну та моральну шкоду. У світі діють близько 200 програм допомоги потерпілим від злочинів: від програм допомоги потерпілим від сексуального насильства до створення муніципальних служб прибиральників місць скоєння злочинів і слюсарів, які безкоштовно вставляють замки і ремонтують вхідні двері при квартирній крадіжці. Такі програми реально допомагають людям впоратися зі стресом, вийти з кризи, насамкінець, просто надають матеріальну і моральну підтримку. Соціальна реабілітація жертв злочинів є однією із ключових проблем сучасного суспільства.
Вказана Декларація серед основних напрямів сприяння жертвам злочинів передбачає впровадження міжнародних стандартів доступу потерпілих до системи правосуддя та державної підтримки, кримінально-правову реституцію, компенсацію потерпілим з державних фондів, надання необхідної матеріальної, медичної, психологічної та соціальної допомоги потерпілим з урядових, добровільних, громадських та місцевих каналів тощо.

24 02 22 zlochyny