Писанки вважаються особливим твором українського народного мистецтва, що відображають прославлення вічного закону весняного пробудження всього живого на землі. Їх створення не можливе без любові до свого роду, до Батьківщини. Тож, не дивно, що Михайло Коргун, який жив і творив більшу частину свого життя на американському континенті, постійно прагнув репрезентувати культуру українського народу, його особливе обдарування в образотворчому мистецтві, в різьбі на дереві. Він багато років поспіль давав уроки писанкарства при церквах у м. Трой (США), був постійним учасником українського фестивалю «Верховина» у Глен Спей (шт. Нью-Йорк). Організовуючи майстер-класи для діаспорян, Михайло Васильович мав на меті ознайомити їх із технікою видування яєць, з особливостями нанесення фарб на шкаралупу.

Велику увагу він приділяв малюнковому або піктографічному письму, в якому поняття та їхні зв’язки передаються за допомогою зорових образів, фігур, схем, спрощених та узагальнених зображень.

Коргунівські писанки прикрашені складними орнаментальними композиціями, в яких кожен елемент має свій сакральний зміст: «трикутники» – символ вогню, води, повітря (або Отець, Син, святий Дух), «Х» також означає вогонь; «ромб у ромбі» – родюче поле; фігура у вигляді великого трикутника, в якому вміщені менші трикутники означає місце моління – Церкву; «кривульки та гачкуваті хвильки» – знаки Початку та Кінця, Вічності; «восьмикутні зірки» – символ Бога. Майстер зберіг у своїх виробах і символізм кольорів! Вони різнобарвні, що означає родинне щастя, мир, добробут. Призначення чорного кольору тла – виявляти силу інших кольорів, так само, як у житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Він уособлює нескінченність життя людини, продовження буття після смерті. Червона фарба символізує добро, радість життя, для молодих – надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню. Жовтий – означає радість, надію, тепло, урожай і завжди споріднений із солярними символами.

Філігранна робота майстра завжди була взірцевою, неважливо – чи це різьблена дерев’яна ваза, чи витончена орнаментована писанка!

24 05 15 korgun pysanka01

24 05 15 korgun pysanka01

Підготувала Людмила Чеботарьова – завідувачка сектору науково-дослідного відділу фондів.