Плиску легко впізнати у природі за характерним рухом — птах постійно махає хвостиком вгору-вниз. Більшу частину часу проводить на землі. Харчується комахами (для нормальної життєдіяльності плиска повинна кожні кілька секунд з’їдати комашку). А пташенят батьки-плиски годують близько 350 разів на день!
У народі говорили: «Плиска прилітає – хвостом лід розбиває» — очевидно, люди спостерігали приліт плисок із вирію в час початку кригоходу.
Ці птахи селяться по всій Європі і значній частині Азії, в межах помірного кліматичного поясу. З північних частин Європи плиски на зиму відкочовують у тепліші краї, а на період гніздування повертаються.
Селяться плиски поблизу водойм, а полювати прилітають на поля, луки, городи, часто бувають і в міських парках, як правило, на відкритих місцях. При тому чітко ділять «мисливські угіддя». Коли плиска прилітає на нове для неї місце у пошуках комах, то спочатку співає і прислухається, чи відповідає хтось. На зразок: «терем-теремок, хто в теремі живе?» — якщо ніхто не відповідає, пташка займає цю територію, а якщо чує голос іншої плиски, то летить собі далі, а інакше буде конфлікт.
Під час фотополювання на плисок біля води можна було спостерігати також шпаків (зграйка близько 10 особин, вже майже дорослі цьогорічні пташенята), галок, ворон сірих, і навіть припутень аж із міського парку прилітав, мабуть, на полі вода смачніша.
Підготувала Олена Штитьова, науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу природи