Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day) відзначають двічі на рік – у другу неділю травня та у другу неділю жовтня. Цьогоріч у травневий День птахів запрошуємо познайомитися із двома представницями родини плискових. Плиска біла (Motacilla alba L.) і Плиска жовта (Motacilla flava L.) щороку прилітають у Полтаву. Днями науковий співробітник відділу природу Музею Олена Штитьова зустріла їх на Дослідному полі біля водопою (на фото).

Плиску легко впізнати у природі за характерним рухом — птах постійно махає хвостиком вгору-вниз. Більшу частину часу проводить на землі. Харчується комахами (для нормальної життєдіяльності плиска повинна кожні кілька секунд з’їдати комашку). А пташенят батьки-плиски годують близько 350 разів на день!

У народі говорили: «Плиска прилітає – хвостом лід розбиває» — очевидно, люди спостерігали приліт плисок із вирію в час початку кригоходу.

Ці птахи селяться по всій Європі і значній частині Азії, в межах помірного кліматичного поясу. З північних частин Європи плиски на зиму відкочовують у тепліші краї, а на період гніздування повертаються.

Селяться плиски поблизу водойм, а полювати прилітають на поля, луки, городи, часто бувають і в міських парках, як правило, на відкритих місцях. При тому чітко ділять «мисливські угіддя». Коли плиска прилітає на нове для неї місце у пошуках комах, то спочатку співає і прислухається, чи відповідає хтось. На зразок: «терем-теремок, хто в теремі живе?» — якщо ніхто не відповідає, пташка займає цю територію, а якщо чує голос іншої плиски, то летить собі далі, а інакше буде конфлікт.

Під час фотополювання на плисок біля води можна було спостерігати також шпаків (зграйка близько 10 особин, вже майже дорослі цьогорічні пташенята), галок, ворон сірих, і навіть припутень аж із міського парку прилітав, мабуть, на полі вода смачніша.

24 05 15 ptahy01

24 05 15 ptahy01

24 05 15 ptahy01

24 05 15 ptahy01

Підготувала Олена Штитьова, науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу природи