Історія Таїланду часів правління короля Рами ІХ (1950–2016 рр.) закарбована на пам'ятних монетах із нумізматичної колекції Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Королівство Таїланд — це конституційна монархія, але тайці вважали Раму ІХ напівбогом і називали «батьком нації» та «Великим Рамою». Він залишався на троні довше від усіх монархів в сучасній історії.

Колекційна монета 1 бат 1970 р. «VІ Азійські ігри у Бангкоку» зберігає пам'ять про короля Таїланду та популярні спортивні змагання. На лицевому боці монети нанесене зображення Рами ІХ та його дружини з написами тайською мовою, на іншому розміщено емблему Азійських ігор у вигляді променистого кола та написами англійською: «SIXTH ASIAN GAMES // EVER ONWARD», «BANQKOK 1970».

Ці багатовидові ігри проводяться Азійською олімпійською радою кожні чотири роки між спортсменами Азії під наглядом Міжнародного олімпійського комітету. Якщо на перших змаганнях, у 1951 р. (м. Делі), приймали участь 489 спортсменів із 11 країн, які виборювали першість у 6 видах спорту, то у 1970 р. у столиці Таїланду зустрілися 2400 учасників з 16 країн, які змагалися з 13 видів спорту.

Таїланд — активний співучасник спортивного життя країн Південно-Східної Азії. Так у 1958 р. держава ініціювала створення нових спортивних змагань серед атлетів – Ігри півострова Південно-Східної Азії. В основі задуму була покладена ідея розвитку співпраці та взаємопорозуміння між країнами. Перші ігри відбулися у 1959 р. у Бангкоку, і відтоді проводяться кожні два роки (сучасна назва — Ігри Південно-Східної Азії).

Король також приділяв багато уваги впровадженню нових способів покращення економічного стану країни. За його правління були налагоджені тісні стосунки з міжнародною продовольчою та сільськогосподарською організацією ФАО (Food and Agricultural Organization — FAO). Цей заклад ООН спрямовує свою діяльність на ліквідацію голоду і покращення харчування (до складу входить Європейський Союз, 191 країна світу, в тому числі й Україна). ФАО фінансують програми, що надають консультації з питань політики й планування в галузі сільського господарства.

Напис на монеті в 1 бат 1972 р. «ФАО — Продовольча програма» засвідчує співпрацю влади із закладом ООН в ІІ-й пол. ХХ ст. Зображення Рами ІХ прикрашає лицевий бік монети. Інша площина закарбувала малюнок зі сценою оранки.

Монета пам'ятна 10 бат 1980 р. «30 років Всесвітньому братству буддистів». Рама ІХ (1947–1986). Таїланд. Л.б.: голова короля повернута вліво, по колу напис тайською мовою. З.б.: у центрі — орнаментальний круг у вінку. Над кругом і під ним — напис «W.F.E. B.E. 2493 – 2523». По зовнішньому колу напис «IN COMMEMORATION OF 30th ANNIVERSARY OF THE WORLD FELLOWSHIP OF ВUDDHISTS».

Ця монета присвячена історії Всесвітнього братства буддистів — міжнародній неурядовій організації, заснованій у 1950 р. Штаб-квартира братства з 1963 р. розташовується в столиці Таїланду. Це закономірно, адже більше 90% населення держави сповідує буддизм, точніше напрям, характерний для країн Південно-східної Азії, що має назву Тхеравада (Хінаяна).

Згідно вірувань більшості тайців король Пуміпон вважається втіленням індуїстського бога Вішну, а за конституцією захисником усіх релігій.

Ми розглянули лише три пам'ятні монети з колекційної збірки музею, але кожна з них є змістовним джерелом інформації про розвиток далекої країни Південно-східної Азії.

24 05 21 moneta01

24 05 21 moneta01

24 05 21 moneta01