15 червня 2024 року в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася пам’ятна виставка «ОЛЕКСІЙ КРЮТЧЕНКО. Остання експедиція…»

Виставка вшановує пам’ять Олексія Олександровича Крютченка — воїна-захисника нашої Батьківщина, археолога-дослідника унікальної пам’ятки археології доби раннього залізного віку, відомого Більського городища скіфського часу (VIII–III ст. до н.е.) — протоміста Гелон на Полтавщині.

На виставці представлено понад 60 натуральних експонатів, серед яких: археологічні знахідки з його останнього польового сезону на Барвінковій горі в Гелоні (2021 р.), особисте спорядження археолога, польові записи та кресленики досліджень, останні наукові публікації в збірниках, військові шеврони бригади, в якій він служив, і багато світлин Олексія Крютченка.

Олексій Крютченко відійшов у засвіти 11 березня 2024 року в Нідерландах від онкологічного захворювання. Він працював у відділі раннього залізного віку Інституту археології НАН України, написав понад п’ятдесят наукових праць. У 2020 р. він захистив кандидатську дисертацію на тему: «Захисні споруди скіфського часу Дніпро-Донецького Лісостепу». Особливий інтерес Олексій Олександрович виявив до Більського городища: він неодноразово брав участь в археологічних розкопках, розвідках та дослідженнях стародавнього Гелону. Саме тут відбулося його становлення як археолога. Олексій Крютченко відзначився як співорганізатор проєкту «Літня польова археологічна школа (2016–2021), був засновником Ветеранського археологічного табору «Всі свої» (2021), головою Шевченківського районного осередку Харківської обласної громадської організації «Спілка ветеранів АТО» та членом Спілки археологів України й Харківського історико-археологічного товариства.

Із серпня 2014 року Олексій Крютченко захищав Україну у складі 92 ОМБр. З початком повномасштабного вторгнення у 2022 р. знову пішов добровольцем у військо — брав активну участь в обороні рідного Харкова, а згодом вступив до складу 5-ї Слобожанської бригади Національної Гвардії України. За військові заслуги отримав нагороди: медаль: «Захисник Вітчизни», відзнака Президента України «За участь в АТО», Знак пошани Харківської обласної ради «За заслуги перед Харківщиною».

Відкриття виставки відбулося за участю друзів, колег, побратимів, учасників Полтавської археологічної експедиції ДП НДЦ «Охоронна археологічна служба України» ІА НАН України, наукових співробітників ІКЗ «Більськ», Музею археології та етнографії Слобідської України ХНУ імені В.Н. Каразіна та Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Вступне слово взяв директор Полтавського краєзнавчого музею О. Б. Супруненко та член правління Національної спілки археологів України Ю. О. Пуголовок. Виставку відкрив І. І. Корост, директор ІКЗ «Більськ». Про Олексія згадували присутні на відкритті виставки колеги Олексія – Юрій Башкатов, Євген Пономаренко, Влад Якименко, Олександр та Дарина Носенкіс.

Експозиція виставки представлена у 2-х залах флігелю музею і буде доступна до огляду й ознайомлення до 24 червня 2024 р.

24 06 15 krutchenko01

24 06 15 krutchenko01

24 06 15 krutchenko01

24 06 15 krutchenko01

24 06 15 krutchenko01

24 06 15 krutchenko01

24 06 15 krutchenko01