У кін. XIX ст. в Котельві було понад 15 тис. мешканців. Тоді ж відбувалась забудова площі новими будинками магазинів (торгові ряди), які були цегляними та дерев'яними. При цьому розміри Ринкової площі зменшили.
У 1910-х рр. сформувався комплекс будинків, розташованих буквою «П». Ринкова площа отримала прямокутну форму, витягнуту по вісі північ – південь.
До нашого часу з комплексу збереглися п'ять історичних будинків. Першим у західній частині торгових рядів стоїть будинок сучасного магазину «Господарчі товари» за адресою: вул. Миру, 1. Збудований на кошти Котелевського споживчого товариства, яке зареєструвало свій статут 8 лютого 1911 р. Будинок одноповерховий, прямокутний у плані, має площу 110 м². Архітектура споруди вирішена в стилі історизм. Оздоблення будинку є найбільш парадним на площі. Кути підкреслені рустованими пілястрами. Об'єм першого поверху завершує вінчаючий цегляний карниз складного профілю, з декором у вигляді «сухариків» та слобожанського «лушпіння». Над карнизом встановлені широкі, важкі фронтони. Фронтон східного фасаду оздоблений лиштвою і складається з трьох симетричних напівциркулярних частин, фронтон південного фасаду завершується трикутником. Вікна будівлі мають лучкові перемички. Дах двосхилий під шифером.
Наступним є будинок сучасної «Ремпобуттехніки». Він був зведений найпершим у 1904 р. На поч. ХХ ст. тут розташовувалась контора ринку. Адреса: вул. Миру, 3. Площа 110 м². Будинок одноповерховий, глинобитний, обкладений цеглою. Цегляний декор споруди стриманий – кути підкреслені рустованими пілястрами, стіни завершує багатозаломний карниз. Віконні та дверні отвори прямокутні. Дах двосхилий, наразі під шифером. Подекуди на стінах залишились отвори від куль часу боїв за визволення Котельви у Другій світовій війні.
У північно-західному куті Ринкової площі, за адресою: вул. Миру, 3б, височіє масивна двоповерхова цегляна будівля — колишній магазин Івана Андрійовича Криворебренка. Це найбільша будівля Ринкової площі. Збудована у 1910 р. в стилі історизм. Площа 220 м². Кути будівлі підкреслені рустованими пілястрами. Чоловий фасад має гарні пропорції, вище центральної вісі розділений декоративним карнизом, що просторово робить перший поверх значно вищим за другий. На першому поверсі розташовані великі двері та два вікна вітрин, одне з яких зберегло автентичні металеві ставні. Двері та вікна першого поверху мають півциркульні перемички, над якими знаходиться декоративний поясок, що повторює контури отворів. На другому поверсі чолового фасаду розміщені шість парних віконець, також з півциркульними перемичками. Вінчають фасад карниз складного профілю та трикутний фронтон. На фронтоні цеглою викладені написи «1910» та «27 АВ». Карнизи, пояски та фронтон будівлі прикрашені цегляним слобожанським «лушпінням». Дах двоскатний, під шифером.
Навпроти магазину Криворебренка, у північно-східному куті площі розташований одноповерховий цегляний будинок, з мансардним поверхом. На першому поверсі встановлені широкі двері та два вітринних вікна з лучковими перемичками. Екран чолового фасаду підіймається вище даху і формує широкий фронтон, який закриває об'єм мансардного поверху. На чоловому фасаді мансардний поверх має два чверть-циркульних вікна, що розміщені по вісі симетрії фасаду. Над вікнами розташований вогнутий модерновий щипець із написом «1914». Будинок був майже зруйнований під час Другої світової війни. Внаслідок перебудов автентичність пам’ятки знівельована, декор фасадів втрачений. Будівля має пізнішу добудову з північного боку. Площа старої частини 110 м². Дах двосхилий під шифером.
Окремо від інших будівель Ринкової площі, з протилежного боку вул. Миру розміщений одноповерховий цегляний будинок магазину «Продукти». Фасад чолового західного фасаду має двері та два вікна і завершується тризаломним карнизом. Над карнизом встановлено фронтон з трьох симетричних напівциркульних частин. Оздоблення фасадів знівельовано облицюванням сучасною керамічною фарбованою плиткою. Площа 75 м².