На виставці представлені замки і ключі ХVІІ − ХХ століття, які побутували на території Полтавщини.

На виставці представлені замки і ключі ХVІІ − ХХ століття, які побутували на території Полтавщини.

Замки і ключі вважаються ровесниками ранньої цивілізації, вони згадуються у Старому Заповіті, міфах народів світу. Старовинні запірні пристрої мали багато різновидів і виготовлялись із волокна, дерева, пізніше з металу.

На думку істориків перший дерев’яний замок з’явився ще в Давньому Єгипті, близько 4 тисяч років тому. Перші металеві замки відомі в Європі з часів стародавнього Риму, де майстри об’єднали досягнення народів Середземномор'я, Азії та Європи. Особливий внесок зробили кельти. Тоді з'явились перші цілковито металеві конструкції, як постійні (накладні), так і відокремлювані (навісні).

Середньовічні дверні замки були вже схожі на сучасні моделі, але все ж таки їхні механізми відрізнялися меншою кількістю циліндрів і рухомих пластин. У XVII − XVIII столітті в Європі поширилася мода на розкіш, виготовляли ключі навіть ювеліри. Вони використовували золоті і срібні заготовки, декорували їх дорогоцінними коштовностями. Також металеві механізми оздоблювали декоративними елементами, зокрема візерунками чи фігурками. З’явились механізми, де ключ вставлявся вертикально, а за розміром, обрисом такий пристрій мав схожість з невеликим клинком і одночасно міг використовуватись для самооборони. У ті часи найкращим подарунком вважалась пара замків, на яких були нанесені вітальні написи. Експонується внутрішній замок ХVІІ ст. від скрині ковальської роботи з механізмом у залізних оковках із гравірованим стилізованим рослинним орнаментом та прикріпленою фігурною планкою з трьома отворами. Привертає увагу залізний замок ХVІІІ ст. у формі чотиригранного кільця.

У ХІХ столітті повернулась мода на простоту, з’явились нові технології, були вигадані міцні недорогі сплави. Замки для дверей стали такими, якими вони є і зараз. Але прогрес на місці не стоїть, виробники вносять в механізми зміни, тому історія розвитку на цьому точно не завершується.

Упродовж багатьох століть поширеними були навісні замки з пружинним механізмом, що закривались і відкривались поворотом ключа. Менші за розміром брали з собою у подорож для захисту майна. Виготовлялися різні за формою, зокрема на виставці представлені квадратні, прямокутні, трапецієподібні, циліндричні, сферичні. Серед них навісний фігурний замок ХІХ ст., яким користувалися у господарстві Афанасія Васильовича Кішика з селища Диканька. Одним із різновидів є навісний замок, відомий з кінця XIX століття, що відрізняється унікальним механізмом секретності. Ключ не вставлявся, а угвинчувався в замок завдяки особливій різьбі.

Експонується ключ 2 пол. ХІХ ст. від надвірного замка до хати з с. Гора Полтавського району, який складається з трьох частин: стрижня, загнутого в кільце з одного боку і розщепленого на 2 см з іншого, заклепки, що з’єднує на кінці розщеп, на якому рухається язичок для замикання та ще два аналоги, один із яких – ключ 1 пол. – сер. ХХ ст. − належав Цимбал Варварі Павлівні з с. Тагамлик Машівського району. В Україні здавна використовували бганий замок, що складався із засува, на верхній крайці якого були вирізані виїмки. Над засувом поміщався замковий отвір, у який вставляли бганий ключ. Він мав вигляд рухомозчленованих стрижнів, які могли переміщатися один відносно другого тільки в одній площині, забезпечуючи жорсткість при повороті. Після того, як ключ був вставлений в отвір, його дистальний кінець опускався на зубці засува і, чіпляючись за них, переміщав його в потрібний бік, коли треба було зачинити або відчинити двері.

На виставці також представлена збірка ключів до замків різного розміру та форми.

Виставка працює з 15 лютого по 25 березня!