«Намисто згубила..»

На початку осені 2019 р. колекційне зібрання Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського поповнилося незвичним експонатом – а саме разком жіночого намиста XVIII ст. До музею звернувся мешканець м. Полтави Дмитро Володимирович Криловський, який у серпні цього року під час рибалки випадково побачив сині намистини, що лежали на піщаному річковому дні Коломака на глибині 0,2-0,3 м від поверхні води. Знахідка була виявлена в Полтавському районі між селами Ліском та Макухівкою.

Намисто виготовлене з синього прозорого скла, має матову поверхню. Не дивлячись на тривале перебування у воді, механічні пошкодження, воно все ще зберігає свою привабливість. Яким чином намисто опинилося на дні річки, можна лише припускати. Чи то намисто загубилося під час купання дівчат, чи випадково розірвалося, а чи, можливо, хтось навмисне викинув його у воду? Треба відзначити, що традиція носіння намиста на українських землях дуже давня і сягає своїм корінням глибини віків. У XVII-XVIII ст. воно було найбільш поширеною жіночою нагрудною прикрасою. Найдавніші знайдені намиста відносяться ще до кам’яної доби. У музейній колекції представлені намиста різних історичних епох – від доби мезоліту, скіфського та слов’янського часу, до коралів ХІХ ст.

Невдовзі серед них буде представлена нова знахідка, що поповнить музейну експозицію, за що ми щиро вдячні її відкривачу Дмитрові Володимировичу Криловському.

19 10 08 namysto