Відповідно до Указу Президента України Володимира Зеленського «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», 16 лютого в Україні відзначають День єднання.
Державне свято має зміцнити стійкість українського суспільства в умовах інформаційно-пропагандистського та морально-психологічного тиску на суспільну свідомість.
У цей день на будинках і спорудах піднімають Державний Прапор України, виконують Державний Гімн України та проводять заходи, спрямовані на єднання українців.
Вже майже рік триває повномасштабна російська військова агресія в Україні. Світ з тривогою спостерігає за тим, як реанімуються імперські ідеї, порушуються державні кордони, посилюються сепаратистські впливи. Це набуває форми відвертого тероризму і загрожує основам цивілізованого життя.
Тому, головними пріоритетами України зараз є: відстоювання незалежності і державного суверенітету; відновлення територіальної цілісності у межах міжнародно визнаного державного кордону; захист прав, свобод і законних інтересів громадян. Боротьба за свободу і незалежність, суверенітет і територіальну цілісність, за право самим вирішувати своє майбутнє, об’єднала українців, стала потужним стимулом формування української нації.
Формування консолідованої політичної нації зі спільним баченням суспільних цінностей – надійна запорука успішного державотворення. Від такої консолідації залежить ефективний розвиток нових технологій та соціальних інститутів, що відкриває можливості для самореалізації кожної окремої людини та загальнонаціонального єднання.
Рушієм національного єднання є історична пам’ять про визначні події минулого, яка завжди актуалізується у складні періоди життя нації, коли створюється реальна загроза її існуванню.
У процесі формування спільної історичної пам’яті народу важливе значення має культурна спадщина, яка акумулює в собі історичний досвід і національні культурні надбання. Культурна спадщина є одним із тих визначних чинників, що перетворюють суспільну групу у повноцінну національну спільноту.
Цивілізаційний досвід української нації є доволі драматичним. Протягом своєї історії Україна мала потужні сплески цивілізаційної суб’єктності і постійну боротьбу за неї. Існування України сьогодні – це результат важкої та тривалої боротьби українського народу за право мати свою національну державу.
Важливо також розуміти, що у сучасному світі конкурентоспроможними є ті соціальні системи, в яких наявний більш високий рівень самоорганізації завдяки створенню найоптимальніших суспільних відносин. Лише суспільство самоорганізованих і морально відповідальних особистостей може швидко та ефективно реагувати на виклики, що постають перед ним.

Підготував – Прохватіло Роман Вікторович, завідувач сектору пересувних і стаціонарних виставок науково-дослідного експозиційного відділу виставкової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

23 02 16 ednanya