17 березня 2023 року минає 85 років з дня арешту органами НКВС  відомого українського письменника, публіциста, громадського  діяча Пилипа Капельгородського (1882-1938)
Сталінізм у 1930-х роках формувався як тоталітарна диктатура, головним інструментом якої був репресивний апарат. Жертвами «великого терору» стали мільйони людей. Масові репресії охопили всі категорії населення: представників  партійного і державного апарату, науковців, військових, діячів культури, робітників і селян. Пік жорстоких репресій припав на 1937рік. Кількість обвинувачених  у «контрреволюційній діяльності» зросла порівняно з 1930-м роком у десять разів. На цей час багатьох товаришів по перу Пилипа Йосиповича Капельгородського було вже репресовано.
У лютому 1938 року до Києва приїхав нарком внутрішніх справ СРСР Єжов, стимулюючи нову хвилю репресій  в Україні. На оперативній нараді він дав вказівку: в Україні належить розстріляти ще 30 тисяч «ворогів народу».
17 березня 1938 року П.Й. Капельгородського було заарештовано  на квартирі у Полтаві за адресою вул. Кірова 24,  і ув'язнено до  полтавської в'язниці. На час арешту Пилип Йосипович працював завідувачем  відділу земельних справ обласної партійної газети «Більшовик Полтавщини». Підставою для арешту слугували фальсифіковані матеріали про належність разом з літераторами Григорієм Майфетом, Петром Ванченком, Олександром Ковінькою  та іншими до  керівної ради військово- повстанської націоналістичної організації. Його допитували один раз, 31 березня 1938 року, звинувативши у  написанні поеми «Цар Горох», вірша «Брат», які  нібито вважалися антирадянськими, колишніх зв'язках з Симоном Петлюрою  у стінах Полтавської духовної семінарії, перебуванням  у  лавах  Революційної Української Партії. Через два тижні, 5 квітня  особлива трійка УНКВС по Полтавській області засудила П. Й. Капельгородського до розстрілу. У справці, підписаній секретарем особливої трійки,  вказується: «Приговор приведен в исполнение 23 июля 1938 года».
У долі П.Й. Капельгородського яскраво відбилися  історія національно-визвольних змагань, надія, велич і трагедія українського «розстріляного відродження».
На фото: П. Й. Капельгородський з дружиною у дворі власного будинку, матеріали кримінальної справи письменника.
 
Підготувала старший науковий співробітник Валентина Клочко.

23 03 17 kapelgorodsky