25 березня 2023 року минає річниця трагічної загибелі українського політика, правозахисника, лідера Народного Руху України В’ячеслава Чорновола (1937-1999). Багато хто з сучасних аналітиків вважають, що це було сплановане вбивство і останню крапку у цій справі ще не поставлено. Для В.Чорновола минуле не було світлим: слідчі ізолятори, табори, тюрми… Доля «простого радянського зека», бо Чорновіл говорив і писав «не те ,що треба». Зміни в суспільстві створили умови для стрімкої політичної кар’єри-від «тимчасово непрацюючого» до голови Львівської обласної Ради народних депутатів. Але й після цього Чорноволом ще довго намагалися залякувати народ.

У 1991 році В’ячеслав Максимович був висунутий кандидатом у Президенти України. І ось він на Полтавщині.24 жовтня у Центрі культури відбулася зустріч з ним, як кандидатом у Президенти. За годину до початку зал був вщерть заповненим. А в цей час В’ячеслав Максимович на якусь хвилину зайшов до однієї з найвеличніших будівель Полтави-краєзнавчого музею. В осінні дні надворі темніє рано. Ми пам’ятаємо, як при світлі балконних ліхтарів сходами до залу засідань земства піднімалися В’ячеслав Максимович у світлому ошатному плащі і поруч надзвичайно елегантна Атена Пашко. Як вони захоплювалися архітектурним витвором Василя Кричевського, унікальними розписами будинку. Перебування в стінах музею було недовгим. Треба було поспішати на зустріч із полтавцями. Такі щирі спілкування сприяли розвінчуванню міфів про людину, яка принесла в політику щирість і одухотвореність, при всій своїй рішучості і твердості.

«До 19 серпня я вважав своє висунення на посаду Президента виключно символічним, пропагандистським, – зазначав В.Чорновіл. – Але після путчу ситуація змінилася. Я боротимусь до кінця, бо впевнений, що ці вибори не програю. Я не програю навіть тоді ,коли не стану Президентом. Головне для мене те, що змінюється наш народ, змінюються люди». Присутні зустріли кандидата стоячи, коли той у супроводі довіреної особи М.Г.Кульчинського, голови місквиконкому А.Т.Кукоби ,голови обласної виборчої комісії Ю.І.Янка, з’явився на сцені. На зустрічі В’ячеслав Максимович розповів про себе, поділився своїми поглядами на нагальні проблеми політичного та економічного життя України, своїми планами в результаті перемоги на виборах. Під час поїздки Полтавщиною В.Чорновіл виступив у прямому ефірі на обласному радіо, дав прес-конференцію для журналістів, відвідав Лубни і Кременчук, де зустрівся з колективами хімфармзаводу, КрАЗУ, нафтопереробного заводу.

Нам хотілося подати його бачення певних українських проблем, які ще до недавнього часу викликали дискусії .Ось деякі з найцікавіших питань, які ставили Чорноволу.

– А скажіть. Ви за соціалізм чи за капіталізм?

– Останнім часом я поїздив трохи по світу і побачив як там живуть люди. Якщо це капіталізм, то «Хай живе капіталізм!» Ну ,а соціалізм…Ви самі все прекрасно бачите. Ніде він не дав свого ефекту .Хоч була і наша модель, і китайська, і в’єтнамська, і югославська…Особливо цікава була кампучійська модель соціалізму: там людей… убивали мотиками. Тому я не думаю, що треба ділити-капіталізм, соціалізм. Просто є нормальна і ненормальна економіка.

– Вас звинувачують у тому ,що Ви прагнете розвалити Україну, пропонуючи її майбутній устрій як федерацію?

– Ми просто змішуємо поняття федеративності й автономізації. Під федералізмом я розумів ширше самоврядування регіонів. Згоден, що в даному разі саме це поняття виявилось не дуже вдалим, тому зараз у моїй програмі поняття «федеративна» нема. Щодо «автономізації», то я категорично проти. От нині з’являються заклики про так звану «донецько-криворізьку республіку», а хіба ж є у нас «донецько-криворізький народ»? Те ж стосовно і Криму. Взагалі КАРСР я називаю «кримською апаратною республікою».

– Ваше ставлення до ядерної зброї?

– Україна повинна стати без’ядерною державою .Однак я проти того, щоб передавати ядерний потенціал Росії.

«У мене радикальний світогляд, – говорив В.Чорновіл, – але на практиці, коли в твоїх руках долі людей ти не маєш права не відповідати за кожен свій крок».

Підготували старші наукові співробітники Клочко Валентина, Усенко Владислав. На фото: В’ячеслав Чорновіл виступає у Центрі культури м. Полтави.

23 03 25 chornovil