11 квітня 2023 року у приміщенні Полтавського національного педагогічного університету відбувся круглий стіл «Діти наші мусять знати правду не від ворогів наших, а від чесних мужів науки (до 125 річниці з дня народження Патріарха Мстислава)». Його організаторами виступили Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського та кафедра історії України ПНПУ. Робота круглого столу проводилася у змішаному форматі, що дозволило його учасникам приєднатися до обговорення в он-лайн режимі. Модераторами виступили докторка історичних наук, завідувачка кафедри історії України ПНПУ імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко та завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Наталія Кузьменко.
Спочатку з привітаннями до учасників виступили перший проректор ПНПУ імені В. Г. Короленка, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Олексій Гура та заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Заслужений працівник культури Володимир Мокляк. Архієпископ Харківсько-Полтавської єпархії Православної Церкви України Афанасій благословив на плідну роботу.
Далі прозвучали виступи. Про суспільно-політичну і душпастирська діяльність владики Мстислава говорили доктор історичних наук, професор кафедри історії Національного університету «Острозька академія» Андрій Смирнов, доктор історичних наук, професор кафедри історії України ПНПУ Юрій Волошин, доктор історичних наук, професор кафедри історії України Запорізького національного університету Олександр Ігнатуша.
Зі спогадами про зустрічі з владикою виступили кандидат історичних наук, доктор теології. Директор Міжнародного інституту афонської спадщини, науковий співробітник кафедри класики, древньої історії, релігії та теології Ексетерського університету (Великобританія), науковий співробітник відділу історичної регіоналістики інституту історії України НАН України Сергій Шумило та настоятель Святопокровської церкви ПЦУ у м. Полтаві протоієрей Микола (Храпач). До обговорення долучився Голова консисторії УАПЦ у Великобританії протопресвітер Богдан Матійчук, якого владика Мстислав рукоположив на дияконство.
Обласний благочинний Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ протоієрей Олександр (Горай) розповів про сучасний стан і проблеми Музею Патріарха у Полтаві.
Особливу зацікавленість учасників викликала аналітика сучасного православ’я в Україні доктора філософських наук, професора, завідувача Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України Олександра Сагана.
Також увазі учасників були запропоновані відеоматеріали: ролик «Патріарх Мстислав (Скрипник)» створений рамках проєкту «Істфакт»)Українського інституту національної пам’яті та фільм «Мстислав» з проєкту «Поборники незалежності України» Полтавської телерадіокомпанії «Лтава» за підтримки Полтавської ОДА, 2007 р.
Приємною несподіванкою було відео з вітанням, що надійшло на адресу круглого столу з Музею Патріарха Мстислава у Саут Бавн Бруку, США, і Союзу українок Америки.
Виступи учасників круглого столу були проілюстровані матеріалами виставки «Патріарх Мстислав: до 125-річчя з дня народження», створеної науковцями Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

23 04 11 patriarh01

23 04 11 patriarh01

23 04 11 patriarh01

23 04 11 patriarh01