8 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв Другої світової війни та примирення між країнами-учасниками. Пам’ятна дата була встановлена в 2015 році Указом Президента України, де зазначалося, що метою відзначення є «гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму». У 2005 році Генасамблея ООН також проголосила 8 травня Днем пам'яті та примирення, присвяченим жертвам Другої світової війни.
Власне, довгоочікувана радісна звістка про капітуляцію нацистської Німеччини пролунала ще 7 травня 1945 року, коли у м. Реймс (Франція) вище німецьке військове командування підписало Попередній протокол, в якому зобов’язалося віддати наказ армії і флоту припинити бойові дії 8 травня з 23:01 за центральноєвропейським часом. Цим документом регламентувалося закінчення в Європі Другої світової війни, найкривавішої війни в історії людства.
Сам документ був складений англійською мовою, і тільки в такій редакції визнаний офіційним. Його текст був розроблений групою американських офіцерів з оточення союзного головнокомандувача Дуайта Ейзенхауера. Для того, щоб він не суперечив проєкту Європейської комісії, за пропозицією англійського дипломата посла Вайнанда в текст документа була внесена стаття, де передбачалася можливість заміни цього акта «іншим генеральним документом про капітуляцію, укладеним Об'єднаними Націями або від їхнього імені».
Від імені німецького командування документ підписав начальник Оперативного штабу ОКВ генерал-полковник Альфред Йодль. Капітуляцію прийняли: від англо-американської сторони генерал-лейтенант армії США, начальник Головного штабу Союзних експедиційних сил Вальтер Беделл Сміт, від СРСР — представник Ставки Верховного Головнокомандування при командуванні союзників генерал-майор Іван Суслопаров (хоча не мав офіційних повноважень). Також, як свідок, Акт підписав заступник начальника Штабу національної оборони Франції бригадний генерал Франсуа Севез.
На вимогу Сталіна, 8 травня 1945 року в передмісті Берліна Карлсгорст відбулася церемонія вторинного підписання капітуляції.
Антигітлерівська коаліція прийняла Протокол про капітуляцію 8 травня 1945 року о 23:01 за берлінським часом, – у той час у Москві вже було 00:01 9 травня. Тому і день перемоги святкували по різному.

23 05 08 traven01

23 05 08 traven01