1 листопада світова демократична спільнота відзначає День заснування Європейського Союзу. Створення ЄС стало результатом довготривалих зусиль, що мали на меті сприяти відбудові Європи після Другої світової війни і забезпечити мирне співіснування її народів.

Європейський Союз бере свій початок від Європейського об’єднання вугілля і сталі, що було офіційно засноване у 1951 році Паризьким договором, підписаним Бельгією, Францією, Італією, Люксембургом, Нідерландами і Західною Німеччиною. Європейські країни об’єднали частину свого суверенітету і передали його спеціально створеному органу, незалежному від урядів держав. Крім того, був утворений незалежний суд, а також Парламентська асамблея для нагляду за здійсненням повноважень, наданих Паризьким договором.
У сучасному вигляді Європейський Союз існує на основі Маастрихтського договору, підписаного 7 лютого 1992 року і чинного з 1 листопада 1993 року. Останній значний перегляд конституційних принципів ЄС затверджено Лісабонською угодою, яка набула чинності у 2009 році.
Нині Європейський Союз – це міжнародне політико-економічне об’єднання, що нараховує 27 країн-учасниць. В ЄС діє спільний ринок, офіційна грошова одиниця країн Європейського союзу – євро.
Прапор Європейського Союзу являє собою коло з 12 золотих п’ятикутних зірок на блакитному тлі, що символізують солідарність і рівноправність між народами Європи.
Гімн Європейського Союзу — композиція Людвіґа ван Бетховена до тексту «Ода радості» Йоганна Фрідріха Шіллера, яка проголошує ідеали миру та свободи.
Базові цінності Європейського Союзу – це світоглядні принципи, а саме: повага до людської гідності, свобода, демократія, рівність, верховенство права та повага до прав людини.
В Україні на основі цих принципів проводяться реформи з метою набуття повноправного членства в ЄС. 28 лютого 2022 року Україна звернулася до ЄС щодо невідкладного приєднання країни за новою спеціальною процедурою. Нині ухвалюється низка євроінтеграційних законів для відповідності критеріям членства в Євросоюзі. Ми прагнемо жити в безпечній країні, вільно подорожувати та навчатися, знаючи, що для всіх діють єдині правила і для успіху потрібна лише власна наполегливість.
Світ визнає, що в Україні триває боротьба за європейські цінності. Їх кожен день зі зброєю у руках захищають українці. Об’єднана Європа надає політичну, фінансову та гуманітарну допомогу Україні і запроваджує санкції проти співучасників російської військової агресії.
Україна та ЄС разом здатні перемогти у цій боротьбі. Відновлення територіальної цілісності нашої держави стане надійною гарантією сталого миру для всієї Європи.

23 11 01 euro

Підготував – Прохватіло Роман Вікторович, завідувач сектору пересувних і стаціонарних виставок науково-дослідного експозиційного відділу виставкової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.