Говорячи про Богемію (історична область у Чехії), на думку одразу спадає богемське скло та кришталь, якими регіон уславився в усьому світі. Проте тут є також поклади високоякісної каолінової глини, що обумовило розвиток і порцелянового виробництва.
У першій половині ХІХ ст. найбільшої популярності набули порцелянові заводи та мануфактури м. Бржезова, розташованого неподалік Карлових Вар. У 1912 р. одне із місцевих підприємств отримало замовлення на виготовлення посуду для сумнозвісного корабля «Титанік

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського зберігається блюдо для фруктів, виготовлене на фабриці Християна Фішера у 1846-1857 рр. Першопочатково фабрика під назвою Пиркенхаммер була заснована у 1803 р. саксонцем Фрідріхом Хьокке. У 1811 р. вона перейшла до Іоганна Мартіна Фішера і Христофа Рейхенбаху, згодом у 1824 р. місце Фішера зайняв його син Христиан, котрий із 1846 р. став єдиним власником фірми, яка у цей період досягла свого розквіту. У 1857 р. фабрику перетворили на акціонерну компанію «Х. Фішер і Л. Мієг», яка працює донині.
Блюдо із витонченим прорізним бортом, виконаним у вигляді переплетених гілок виноградної лози, та ніжною квітковою композицією на дзеркалі, значно постраждало у руйнівній пожежі 1943 р., що майже вщент знищила будинок музею. У 2023 р. його відреставровано художником-реставратором творів з кераміки та скла третьої кваліфікаційної категорії Наталією Кондратенко та підготовлено до експонування в оновленій експозиції музею.

23 11 05 porcelyana

Підготувала Наталія Кондратенко,
завідувач сектору науково-дослідного відділу фондів