Ваші друзі чи родичі живуть за кордоном і чекають від вас у подарунок вишиваний рушник чи різьблене панно? Ви — учасник міжнародної виставки скульпторів чи керамістів? На митниці вам порадили провести експертизу культурних цінностей? Тоді зверніться до нас!

Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського входить до Переліку установ та організацій, які здійснюють важливу місію з охорони культурної спадщини України — державну експертизу культурних цінностей. Метою проведення такої експертизи є визнання об'єкта, заявленого до вивезення, ввезення, повернення на територію держави, культурною цінністю або предметом культурного призначення серійного чи масового виробництва.

Експертиза культурних цінностей, заявлених до переміщення через державний кордон України, проводиться для підготовки обґрунтованого експертного висновку, в якому надаються рекомендації щодо можливості переміщення зазначених предметів для подальшого оформлення свідоцтва на право вивезення чи ввезення культурних цінностей.
В Україні розроблена та діє нормативно-правова база, що регулює цей важливий процес. Так, кожна із організацій та установ, якій надано право встановлення культурної цінності предметів, проводить експертизу певних видів. Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського здійснює експертизу предметів декоративно-ужиткового мистецтва, фалеристики, нумізматики, медальєрики, природничих та меморіальних пам’яток. Експертами працюють провідні науковці музею, які щороку надають близько десяти експертних висновків. Поряд з цим музей здійснює також експертизу предметів, вилучених правоохоронними органами у ході досудових розслідувань.

Більшість предметів, заявлених для експертизи у 2023 році, були визнані такими, що не мають культурної цінності. Однак, для вивезення були заявлені й окремі раритетні культові предмети, що після дослідження були визнані культурними цінностями. Дозвіл на вивезення таких предметів надає Комісія Міністерства культури та інформаційної політики України, враховуючи висновки експертизи та пояснення заявника.

Кожна експертиза — кропітка і відповідальна справа, наукове дослідження, яке вимагає від експерта-науковця високого рівня підготовки, вміння добре орієнтуватись не лише у певній галузі знань, а й у мистецтвознавчому просторі України і світу.

Переміщення предметів культурного призначення та культурних цінностей відбувається у різні куточки світу. Нині наші співвітчизники переважно вивозять сувеніри, вишиті картини, декоративні вироби із металу та дерева у якості подарунків у країни Європи. На виставки міжнародного рівня везуть твори полтавських майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, скульпторів та ін. Радіючи такому мистецькому потоку, наш музей усвідомлює свою відповідальну місію — залишити культурні цінності у нашій державі.

23 12 11 ekspert

Підготувала Тамара Кондратенко, головна зберігачка фондів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського