14 грудня в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що був встановлений Указом Президента України №945/2006 від 10 листопада 2006 року. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС присвячені матеріали окремої експозиційної зали.

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 26 квітня 1986 року. Тоді під час випробувань на четвертому енергоблоці станції відбувся вибух, результатом якого став викид в атмосферу 50 тонн ядерного палива. Ще близько 70 тонн палива було викинуто у завал із будівельними конструкціями. Крім того, приблизно 50 тонн ядерного палива і 800 тонн графіту залишились у шахті реактора.

На ліквідацію наслідків аварії були кинуті величезні сили та засоби. На початковому етапі залучалися бійці пожежної охорони і військовослужбовці строкової служби. Пізніше значний обсяг робіт виконували військові запасу та наймані працівники. Необхідно було нейтралізувати вплив реактора, зібрати й захоронити високоактивні джерела радіації (фрагменти паливних елементів, уламків графіту) та збудувати захисний саркофаг над зруйнованим четвертим енергоблоком. Залучали тисячі фахівців різних професій: інженери, будівельники, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі. Працювали вахтовим методом – приїздили, виконували поставлені завдання й поверталися, а їм на зміну приїздили інші. Усі отримували при цьому радіаційне опромінення. Ризикуючи життям та здоров’ям, вони з честю виконали свій обов’язок перед Батьківщиною. Жертвам аварії на Чорнобильській атомній електростанції у Полтаві встановлено пам’ятник.

Усіх місцевих мешканців, які проживали у 30-кілометровій зоні від атомної станції, евакуювали. На територію Полтавської області із населених пунктів, що постраждали від аварії на ЧАЕС за обов’язковим переселенням виїхали 1968 чоловік, за вільним переселенням – 4327.

Ми не маємо права забувати учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Завдяки їхній самопожертві вдалося врятувати країну і світ від радіаційного лиха. Тож схиляємо голови перед тими, хто втратив життя та здоров’я, зупиняючи атомний смерч, і висловлюємо щиру подяку усім ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи!

23 12 14 chernobyl

Підготував Прохватіло Роман Вікторович, завідувач сектору пересувних і стаціонарних виставок науково-дослідного експозиційного відділу виставкової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського