Сьогодні, 16 січня, в Україні відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту, яких за мужність та неймовірну стійкість називають Кіборгами.

«Кіборги вистояли, не вистояв бетон», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Бої за Донецький аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року, тобто 242 дні. В обороні також брали участь волонтери і медики, тому в цей день вшановують і їхню пам’ять. За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули більше 200 військових.

26 травня 2014 року проросійські сепаратисти та чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту, тоді ще мирного Донецька. Цього дня українські силовики завдали удар по позиціях терористів та встановили контроль над Донецьким летовищем. Пізніше була повна дестабілізація міста Донецьк, початок окупації та нескінченні спроби ворога відібрати контроль над аеропортом, але наші воїни не здавали позицій і навіть під шквальним вогнем тримали оборону.

У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95-ї окремих аеромобільних та 93-ї окремої механізованої бригад, 57-ї окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», вояки Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших. Багатьох із них було відзначено державними нагородами, декого – посмертно.

18–21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 захисників-кіборгів, які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. 21 січня 2015 року було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.

У 2022 році до Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського було передано гільзу від 93 ОМБр, на якій викарбувані прізвища захисників-артилеристів (на превеликий жаль, двох воїнів вже немає в живих), які у 2014–2015 роках брали участь у визволенні міста Авдіївки та села Пісок та тримали оборону Донецького аеропорту. Цей експонат став частиною Музейного Фонду України! Українська армія стала національною гордістю, гарантом стабільності та безпеки України. Найцінніше в нашому житті – мир, спокій та стабільність. Тому для музею велика честь отримати цей цінний експонат!

Пам'ятаємо подвиг наших героїв, вони справжні символи мужності та відданості ідеалам вільної України.

Вічна пам'ять, вічна слава і честь захисникам України!

24 01 16 kiborgy01

24 01 16 kiborgy01