Указом Президента України №58/2020 з метою вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, у відстоюванні територіальної цілісності України встановлено День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, який відзначається щорічно 26 лютого.

Саме 26 лютого 2014 року у місті Сімферополі відбувся мітинг на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців і представників інших національностей. Мітингувальники тоді протистояли проросійським активістам.

Подальша окупація Автономної Республіки Крим та міста Севастополя російськими регулярними військами спільно з іррегулярними збройними формуваннями стала грубим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України, норм і принципів міжнародного права.

Після повномасштабного російського військового вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року Крим продовжує слугувати базою для окупантів. Країна-агресор і далі цинічно нехтує міжнародним правом, основоположними правами та свободами людини.

Проте, у питанні приналежності Криму Україна має абсолютну міжнародну підтримку. Тому, Крим неодмінно буде звільнений від окупації!

Кабінет Міністрів України затвердив план заходів у 2024 році до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Заходи проводитимуть у закладах освіти, бібліотеках і музеях. Передбачено зустрічі з представниками кримськотатарського народу, внутрішньо переміщеними особами з тимчасово окупованого Криму, створення тематичних виставок, покази художніх і документальних фільмів.

У колекційній збірці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського серед історичних артефактів, що походять із Криму, яскраво вирізняються зразки античної чорнолакової кераміки. Зокрема, привертають увагу дві пеліки «керченського стилю» із пантікапейських некрополів IV ст. до н. е., оздоблені міфологічними сюжетами.

Пеліки – різновиди амфор. Використовувались також у похоронних обрядах. Подібні посудини походять із поховальних пам’яток Боспора IV ст. до н. е. Атрибутовані науковцями як пеліки «керченського стилю».

На лицевому боці першої пеліки зображена голова амазонки у профіль вправо. Поряд – кінь і грифон.

На зворотному боці – фігури двох юнаків, одягнених у гіматії (різновид верхнього одягу у формі плаща із вовни або льону), що стоять один навпроти одного.

На лицевому боці другої пеліки – голова амазонки у профіль вправо на фоні стилізованої кінської голови.
На зворотному боці другої пеліки також зображені фігури двох юнаків у гіматіях, що стоять один навпроти одного. Висота першої пеліки становить 22,8 см, висота другої – 18,4 см.
Обидві пеліки надійшли з приватного музею маєтку Круглик на Лубенщині. Музей належав відомій меценатці, культурній і громадській діячці, Катерині Миколаївні Скаржинській (1852–1932). У 1906 році експонати музею Катерини Скаржинської були передані музею Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського).
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського пеліки «керченського стилю» представлені в експозиції «Унікальні предмети у зібранні музею (Скарбниця)».

 24 02 26 sevas arh01

 24 02 26 sevas arh01

 24 02 26 sevas arh01

 24 02 26 sevas arh01

 24 02 26 sevas arh01