Полтава — місто з понад 1100-літньою історією і цей історичний факт підтверджено археологічними дослідженнями відомих істориків і археологів минулого й сьогодення: Лева Падалки, Івана Зарецького, Василя Ляскоронського,  Михайла Макаренка, Вадима Щербаківського, Михайла Рудинського, Микити Стана, Івана Ляпушкіна, Галини Сидоренко, Олександра Григор’єва, Ірини Кулатової, Віктора Приймака, Олександра Супруненка, Юрія Пуголовка та ін. 

У нашому новому дописі презентуємо деякі знахідки з наглядових науково-рятівних археологічних досліджень 2013 р., що проводилися Полтавською археологічною експедицією Центру охорони та дослідження пам’яток археології та Державного підприємства Науково-дослідного центру «Охоронна археологічна служба України ІА НАН України на ділянці городища і посаду літописної Лтави на Івановій (Старополтавській) горі в зоні реконструкції відомого полтавського ресторану «Іванова гора» (сучасна «Лілея») на Соборному майдані (керівник розкопок Олександр Супруненко). Цей заклад було побудовано у 1974 р. в історичній частині міста, над стрімким схилом корінного берега Ворскли, у зв’язку з відзначенням 800-ліття Полтави за першою літописною згадкою.

Роботи з реконструкції мали спричинити руйнування певних ділянок культурних нашарувань цієї історичної частини міста. Хоча нашарування ранньослов’янського та давньоруського часів все ж збереглися під плитою фундаменту ресторану.

Вони і стали об’єктом дослідження, під час яких було закладено 8 траншей та виявлені археологічні матеріали, що дали чергове підтвердження початку заселення Іванової гори з ІХ ст. та  заселення цієї ділянки у XVIII–ХІХ ст. 

У результаті розкопок отримано колекцію, що датується: роменською культурою літописних сіверян (VIII–X ст.), давньоруським (ХІІ–ХІІІ ст.) та часом пізнього українського середньовіччя (XVII–XVIII ст.).

Деталізуючи знахідки, варто зазначити, що найбільш повно представлені вироби з глини, виготовлені в техніці формування на гончарному крузі: фрагменти стінок горщика, що прикрашені орнаментом з ліній та хвиль; фрагмент верхньої частин горщика з валикоподібним потовщенням по краю вінець ХІІ–ХІІІ ст. (зобр. 1); фрагменти стінок амфори давньоруського часу (зобр. 2).  
До знахідок індивідуального характеру відносяться: кістяна проколка (зобр. 3), а також фрагмент сіропірофілітового жорна підтрикутної форми (зобр. 4). 

У складі колекції  є й інші цікаві знахідки: заготовка руків’я для ножа VIII–X ст., привіска-мушля з двома отворами скіфського часу VII–IІІ ст. до н.е., фрагмент персня ХVIII ст., уламок залізного ковадла ювеліра ХІІ–ХІІІ ст. та інші. 

У результаті цих досліджень були отримані важливі свідчення про заселення й забудову південно-східної частини історичного ядра Полтави. 

24 02 29 arheo01

24 02 29 arheo01

24 02 29 arheo01

24 02 29 arheo01

Література: Супруненко О. Б., Пуголовок Ю. О. Дослідження літописної Лтави: Іванова гора / ЦП НАН України і УТОПІК; ІА НАН України; ЦОДПА Управління культури Полтавської облдержадміністрації. – К.: ЦП НАНУ і УТОПІК, 2015. – Частина друга. – С. 7 –11, 12; 16; 34 – 35; 149.