26 квітня Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського у Полтавському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Віталія Грицаєнка Полтавської обласної ради проводив тематичний захід «Солдати Чорнобиля».

26 квітня 1986 року назавжди залишиться в серцях українців. У цей день відбулася одна з найбільших техногенних катастроф ХХ століття – аварія на Чорнобильській АЕС. Вона зачепила життєве дерево 52-мільйонного українського народу. Чорнобильська трагедія стала важливим випробуванням, залишивши глибокий слід у пам′яті і долях сотень тисяч українців. Тоді радіоактивну амбразуру зруйнованого реактора собою закрили люди. Техніка не витримувала агресивного впливу радіації, а люди витримували. Вони вистояли, не зрадили! Світ повинен завжди пам′ятати якою ціною вдалося запобігти планетарній катастрофі ХХ століття.

Важко переоцінити роль у ліквідації аварії військовослужбовців та мобілізованих осіб, на долю яких випали найважчі та найвідповідальніші роботи. У зоні відчуження їх було майже 90 відсотків від усієї кількості відряджених. Уже в червні 1986 року в Чорнобилі перебували 94 військові частини. З Полтавщини була направлена 25-та гвардійська мотострілецька дивізія імені В. Чапаєва, що дислокувалася в Лубнах, і Конотопська дивізія зі штабом у Пирятині. Їхній внесок у боротьбу з наслідками аварії був величезним, адже там були хіміки, сапери, зв′язківці, вертолітники, водії, представники інших військових спеціальностей. Саме ці самовіддані хлопці скидали з даху 3-го реактора графіт, дезактивовували найбільш заражені ділянки, відвойовуючи в радіації кожен метр землі. У зоні відчуження полтавські військовослужбовці та резервісти, яких у народі називали «партизанами», очищали від радіоактивного зараження залізничні колії, робили просіки під газопровід, огороджували 10-ти та 30-ти кілометрову зони «колючкою», проводили дезактиваційні роботи на трьох енергоблоках АЕС та забруднених радіонуклідами прилеглих територіях.

На виставці «Солдати Чорнобиля» були представлені документальні фото чорнобильських буднів бійців 25-ї мотострілецької дивізії та речові артефакти – дозиметри індивідуальні та професійний переносний прилад дозиметр-рентгенометр, протигаз у сумці, протихімічні рукавиці тощо.

Такі заходи та виставки, приурочені до Дня пам′яті аварії на Чорнобильській АЕС, надважливі. Земний уклін, довічна вдячність усім тим, хто, ризикуючи своїм здоров’ям і життям, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відроджував і продовжує відроджувати до нового життя обпалену радіацією землю. Священна пам’ять про всенародний подвиг ніколи не зітреться з історії людської, не згасне у віках. Чорнобильська катастрофа − це нагадування всім нам, якими катастрофічними можуть бути наслідки людської помилки. Ми повинні завжди пам'ятати про жертви, які довелося понести внаслідок аварії на ЧАЕС. І зробити все можливе, щоб історія ніколи не повторилася знову.

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01

24 04 26 soldaty01