У непростий час воєнного лихоліття колекція нашого музею продовжує поповнюватись новими цікавими експонатами. Їх передають на постійне зберігання та експонування пересічні полтавці як от пані Яніна Подкуйченко.

Придбавши хату у селі Устивиця Миргородського району, вона виявила на горищі добре збережену жіночу керсетку першої половини ХХ ст. і вирішила подарувати її до музейного зібрання.

У нашій колекції верхнього жіночого одягу зберігаються різноманітні зразки керсеток: від простих повсякденних до святкових. Проте, кожен новий експонат дуже важливий і очікуваний.

Для того, щоб підкреслити цінність надходження, звернимось до визначення цього елементу традиційного українського жіночого одягу, яке наводить у своєму фундаментальному дослідженні «Традиційне вбрання українців» відома українська науковиця Оксана Косьміна. Описуючи одяг полтавських жінок, вона зазначає: «Нагрудний одяг представляли керсетки – безрукавки на підкладці, виготовлені із легкої фабричної тканини. Їх шили з високим станом і «вусами» на спині, з відрізним, рисованим в талії (зібраними в дрібні складки-зборки) станком… Комір обшивали плисовими смугами, а по низу рукавів та подолу пришивали шовкову або оксамитову стрічку».
Керсетка із Устивиці невідрізна в талії, добре помітно, що права пола її широка й заходить за ліву. Угорі збереглись застібки – маленькі металеві гаплички. Знизу виріб підбитий ситцевою світлою у квіточках тканиною, на спинці – домотканим полотном.
Щиро дякуємо пані Яніні за щедрий дар і запрошуємо небайдужих підтримати її чудове починання.

На збережених до наших днів світлинах кінця ХІХ – початку ХХ ст. з музейного зібрання перед нами постають образи полтавок, одягнених за місцевим звичаєм. Неодмінним атрибутом їхнього вбрання, як бачимо, була керсетка.

Підготувала Тамара Кондратенко, головна зберігачка фондів.

24 06 14 korset01

24 06 14 korset01

#Культура #Традиція