«Математичне мислення – величезна
сила людського розуму»
В.І. Вернадський


Митропольський Юрій Олексійович (1917–2008) – вчений математик і механік, академік АН УРСР (1961). Заслужений діяч науки УРСР (1967). Герой Соціалістичної Праці (1986). Герой України (2007). Лауреат Золотої медалі імені В.І. Вернадського – найвищої нагороди НАН України (2007). Від 1958 по 1988 – директор Інституту математики НАН України (з 1988 – почесний директор). Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка у Львові.
Народився 3 січня 1917 р.  у  с. Чернишівка Шишацької волості Миргородського повіту Полтавської губ. (нині входить до Шишацької ОТГ Миргородського р-ну Полтавської обл. – 2008, м. Київ). Хрестили його в с. Шишаки, тому часто це село (нині селище) помилково називають місцем народження вченого. Батько, Олексій Савич Митропольський (1883– 1936), працював лікарем у Шишацькій лікарні. Мати, Віра Василівна Чарниш (1885–1947), походила від одного з наймогутніших родів гетьманської України Чарнишів (Чернишів). Коли Юрію було вісім місяців, сім’я Митропольських спішно виїхала з рідного села до Києва, що було пов’язано з переслідуванням через їх дворянське походження. Юрій Олексійович згадував: «Про своїх предків довідався від мами, Віри Василівни Чарниш  і бабусі Катерини Опанасівни, уродженої Папа-Афанасопуло, тільки коли повернувся офіцером з фронту. Мама одного разу обережно сказала, що ми спадкоємці Генерального судді Малоросійського війська – Івана Чарниша». У 1932 р. Юрій екстерном здав іспити за семирічну школу, а у 1936 р. закінчив середню школу № 70 м. Києва з атестатом «відмінно».  У цьому ж році вступив на механіко-математичний факультет Київського університету ім. Тараса Шевченка, а з третього курсу пішов добровольцем на фронт.  Під час наданої відпустки у 1942 р. закінчив фізико-математичний факультет Казахського держуніверситету ім. С.М. Кірова.
Велика наукова діяльність Ю.О. Митропольського розпочалась у 1946 р. в Інституті будівельної техніки під керівництвом академіка М.М. Боголюбова, біографія якого теж пов’язана з Полтавщиною. З 1950 р. Юрій Олексійович працював в Інституті математики АН УРСР, який згодом очолив. Видатний математик вважається керівником школи з нелінійної механіки. Розробив теорію нестаціонарних процесів у нелінійних системах з багатьма ступенями вільності та загальну теорію інтегральних многовидів у нелінійній механіці. Є автором понад 750 наукових праць, виданих багатьма мовами світу.
Тривалий час Юрій Олексійович Митропольський підтримував тісні зв’язки з рідною Полтавщиною. З нагоди 185-річчя від дня народження М.В. Остроградського відвідав середню школу у с. Хорішки Козельщинського р-ну (10 квітня 1986). Згодом, у зв’язку із зазначеним ювілеєм, у жовтні 1986 р.  ще раз побував на Полтавщині. Брав участь у відкритті пам’ятного знаку великому математику в с. Пашенівці Козельщинского р-ну. Тоді ж у Полтаві виступив з доповіддю на Остроградсківських читаннях у Полтавському державному педагогічному інституті імені  В.Г. Короленка, оглянув у Полтаві пам’ятні місця пов’язані з ім’ям М.В. Остроградського. Брав участь у відкритті першого в Україні меморіального музею В.І. Вернадського в Шишацькій середній школі (27 травня 1993), а також в урочистостях у Шишаках, присвячених першому президентові Академії наук України, оглянув місце його садиби на Бутовій горі. Тоді ж відвідав родинний хутір Чернишівку, Яреськи, зустрівся  з місцевими жителями в редакції районної газети «Сільське життя».
Син Юрія Олексійовича, Олексій (1942–2021) –  вчений геолог. Доктор геолого-мінералогічних наук, член-кореспондент НАН України. Вперше на землю своїх предків приїхав у 1993 р. З того часу кожного року приїздив до Шишак. Влітку на Бутовій горі проводив практичні  заняття з учнями екологічного загону «Ноосфера» Шишацької спеціалізованої школи ім. В.І. Вернадського. Шишаччани вшановують пам'ять своїх земляків –  видатних українських вчених. Ім’я Ю. О.  Митропольського носить вулиця в смт Шишаки. Юрій та Олексій Митропольські рішенням сесії Шишацької селищної ради у 1993 р. визнані почесними громадянами селища Шишаки. У Шишацькому краєзнавчому музеї створено експозицію, присвячену вченим. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського зберігаються  наукові праці Ю.О. Митропольського (1955–1988), серед них видання  англійською, французькою, китайською мовами, частина –  з дарчими написами автора музею.
 
Літ.: Магда В.І. Шишаки – перлина на Пслі. РВЦ КП Екотур, 2006. – С.  83-85; Нариси історії медицини Шишаччини / Дзюба О.В., Захаров В.М., Магда В.І.: ФОП Гуляєва В.М., 2021. –С. 71; Самородов В.М., Кигим С.Л. Полтавський вимір Національної академії наук України (1918 – 2018): Події. Постаті. Пам'ять / наук. ред. В.М. Самородов. – Полтава: Дивосвіт, 2019. – С. 149-150; Хурса В. Славетні у Гоголівському краї: історико-краєзнавчі нариси, полеміка, публіцистика. – Полтава: Полтав. літератор, 2009. – С. 79-81.
Світлана Кигим – старша наукова співробітниця науково-дослідного експозиційного відділу природи ПКМ імені Василя Кричевського.

22 01 02 mytropolskiy