22 грудня 2016 року у приміщенні Полтавського краєзнавчого музею імені В.Г. Кричевського відбувся захід  «Зимова обрядовість Полтавщини».

В народі говорять: «Зима прийшла і празничків привела». І дійсно: взимку майже щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці. Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

Умовно завершував зимовий цикл святкових дат, за сучасним церковним календарем, день Петра Вериги (29 січня). З ним народне повір’я пов’язувало прикмети, за якими визначали настання весни, передбачали, яке буде літо.

Традиційна новорічна обрядовісгь українців – це ціла низка зимових свят, серед яких виділяється період дванадцятидення з кульмінаційними точками 25 грудня (Різдво), 1 січня (Новий рік) і 6 січня (Хрещення) -  за старим стилем.Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свята Меланки (Маланки) і Василя.  Навколо цих дат церковного та громадянського календаря протягом віків склався надзвичайно багатий комплекс звичаєвості.

На заході про зимові обряди розповіла Шаповал Лариса Іванівна – кандидат історичних наук, доцента кафедри історії України ПНПУ ім. В.Г. Короленка. Колядки та щедрівки виконали чоловічий народно-пісенний колектив «Чебрець» та жіночий вокальний ансамбль «Черемшина» історичного факультету ПНПУ ім. В.Г. Короленка, художній керівник -  Леонід Анатолійович Співак.

З метою відродження та популяризації української народної культури на заході виступав фольклорний  колектив «Родовичі» Новосанжарського району. Заснований у 2014 році, має досить велику музичну біографію:  учасники колективу, на чолі з керівником, Тарасюком В.К., беруть участь у багатьох мистецьких заходах на теренах всієї Ураїни, презентуючи традиційну культуру, інтегрують етнічні моменти у сучасну музичну культуру, займаються реконструкцією обрядів та хореографічного мистецтва, навчають молодь традиційному співу, проводять етнографічні експедиції.

Захід підготовлений та проведений співробітниками науково-дослідного експозиційного відділу етнографії спільно з Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г.  Короленка.

etno1etno2etno3etno4etno5