«Батьківщина найвизначнішого літописця козацької доби Самійла Величка — село Жуки»

Наукова конференція (м. Полтава, 11 лютого 2017 р.)

Конференція з такою назвою була організована і проведена Управлінням культури Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавським краєзнавчим музеєм імені Василя Кричевського, Полтавською районною радою, відділом культури і туризму Полтавської районної державної адміністрації та Тахтаулівською сільською радою 11 лютого 2017 р. Вона зібрала в 10-й залі музею представницьку групу дослідників, краєзнавців, представників громадського активу Полтавського району, членів громад сс. Жуки, Тахтаулове, Бричківка, голів сільських рад району, вчителів шкіл, бібліотечних працівників, об’єднаних спільним прагненням достойно увіковічнити ім’я та історичну постать видатного полтавця, найвизначнішого літописця козацької доби Самійла Величка (понад 100 чол.). Підготовка конференції супроводжувалася популяризаційною краєзнавчою акцією для учнів п’яти загальноосвітніх шкіл Полтавського району, для яких в музеї та Полтавському музеї авіації і космонавтики проведені екскурсійно-виховні заходи, інтерактивні уроки з вивчення минулого рідного краю переважно козацької доби, ознайомлення з історичною постаттю літописця Самійла Величка.

Роботі конференції передували урочистості у с. Жуки — мітинг і покладання квітів біля пам’ятного знаку Самійлу Величку, де були присутні голова Полтавської обласної державної адміністрації В. А. Головко, керівництво району і Тахтаулівської сільської ради, числені представники полтавського козацтва. Це знайшло продовження у проведенні урочистої літургії в Свято-Покровській каплиці УПЦ КП за присутності представників масмедіа і жителів сіл Тахтаулівської сільської ради.

Урочистості продовжені вже в стінах Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, де розпочала свою роботу конференція. На її початку прозвучали козацькі думи XVII ст. у виконанні відомого полтавського кобзаря і художника Івана Новобранця.

З привітанням від Полтавської обласної державної адміні­страції роботу конференції відкрив начальник Управління культури Полтавської облдержадміністрації Геннадій Фасій, підкресливши непересічність постаті історика-полтавця та важливе значення «Літопису» Самійла Величка в утвердженні ідей загальноукраїнського державотворення. З привітанням від Полтавської районної ради звернувся до присутніх її голова, ініціатор проведення конференції, кандидат наук з державного управління Михайло Кононенко, який окреслив коло заходів з увічнення пам’яті видатного земляка, позначив етапність у підготовці районної громади до майбутнього 300-літнього ювілею найвизначнішого твору в українській історіографії та 350-річчя від дня народження полтавця-патріота, історика, громадянина і просвітителя.

У доповіді «Наш земляк Самійло Величко та його літопис» старший науковий співробітник Пол­тавського краєзнавчого музею імені Василя Кри­чев­сь­кого, представник громади с. Жуки Віталій Яремченко не тільки окреслив життєвий і творчий шлях літописця, а й навів гіпотезу щодо його походження з с. Тахтаулове під Полтавою, окреслив напрямки наступних пошуків зі вшанування видатного земляка, визначення місця його поховання. Мову «Літопису» Самійла Величка та історичні свідчення про села Жуки і Тахтаулове донесли до присутніх завідувачки СБФ з Супрунівки Аліна Прасол та Терешків Влада Калінічева.

Втрачені й існуючі об’єкти культурної спадщини села Жуків й округи охарактеризувала член Консультаційної науково-методичної ради з пам’яткоохоронних питань при Управлінні культури Полтавської обласної державної адміністрації, кандидат архітектури Оксана Бєлявська, археологічні старожитності території села і загалом приполтавських теренів — директор Пол­тавського краєзнавчого музею імені Василя Кри­чев­сь­кого, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України Олександр Супруненко. В контексті вивчення історичних місць округи Жуків присутні з інтересом сприйняли доповідь старшого наукового співробітника Центру охорони та досліджень пам’яток археології Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації Віталія Сальнікова «Про битву військ Івана Виговського та Мартина Пушкаря 1658 року».

Особливості відображення подій історії козацької доби у творах українського літописання стали темою повідомлення старшого наукового співробітника Пол­тавського краєзнавчого музею імені Василя Кри­чев­сь­кого, представника громади сусіднього з Жуками села Бричківка Петра Баранця. Про шкільну освіту в Гетьманщині за часів Самійла Величка, початкову школу в Жуках, яку очолював літописець, розповіла старший науковий співробітник Пол­тавського краєзнавчого музею імені Василя Кри­чев­сь­кого, представник громади с. Жуки Алла Лавріненко. Завідуючий сектором Пол­тавського музею авіації і космо­навтики Олександр Янович окреслив зміст більше ніж 20-річних наукових та музейних заходів зі вшанування пам’яті Самійла Величка і подій 1709 р. на території Полтавського району, історію пошукової діяльності та започаткування щорічної премії імені Самійла Величка у Полтаві.

25 років пошукової діяльності шкільного гуртка «Чураївна» у Тахауловому, контактів зі вченими, дослідниками і краєзнавцями, формування колекції шкільного музею розповіла старший учитель Тахтаулівського НВК Ніна Четверило. Завідувачка кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, доктор історичних наук, професор Людмила Бабенко навела аргументи щодо визначення місця та долі сіл Жуки і Тахтаулове в історії українського державотворення.

Підводячи підсумки роботи конференції й окреслюючи плановані на наступні роки заходи до відзначення 350-річчя від дня народження «батька» українського літописання, завідуюча сектором Пол­тавського краєзнавчого музею імені Василя Кри­чев­сь­кого, заслужений працівник культури України Катерина Фесик і начальник відділу культури і туризму Полтавської районної державної адміністрації Леонід Тягнирядно наголосили на дієвості й доцільності проведення таких науково-освітніх зібрань, що активізують краєзнавчу діяльність не тільки в районі, а й на Полтавщині, про зміну «формату» конференції, її щорічне проведення до ювілею Самійла Величка як наукової регіонального або всеукраїнського рівнів, з виданням збірок тез чи матеріалів.

Заключне слово виголосила Тахтаулівський сільський голова Олена Кравцова, яка запросила учасників до проведення наступних наукових зібрань на території сс. Жуки і Тахтаулове, на землі, яка, за образним висловом відомого полтавського літературознавця, краєзнавця і поета П. П. Ротача «породила і приняла в себе визначного полтавця» — Самійла Величка.

По завершенні роботи конференції присутні не тільки слухали народні думи у виконанні кобзаря і художника Івана Новобранця, а й ознайомилися з реліквіями часу Самійла Величка у зібранні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, оглянули експрес-виставку, присвячену Літописцеві. До речі, до конференції Полтавською обласною радою був виданий повноколірний буклет та програма, підготовлені до друку у музеї [1], а за результатами роботи наукового краєзнавчого зібрання заплановане видання збірника матеріалів [2], призначеного не тільки для наукового і краєзнавчого загалу, а й для учителів загальнооосвітніх шкіл та учнівської молоді.

IMG 2594

IMG 2613

IMG 2625

IMG 2620

IMG 2652

IMG 2649

IMG 2642

IMG 2660

IMG 2635

IMG 2656

IMG 2672

IMG 2666

IMG 2680