21 березня наукова спільнота відзначає Міжнародний день лісів. Зазначена  екологічна дата була запроваджена на сесії Генеральної асамблеї ООН у 2012 році. Попередником цього свята був Всесвітній день лісового господарства,  проголошений у листопаді 1971 року.
Ліси є головним стабілізаційним елементом ландшафтів, виконують водоохоронну, протиерозійну, захисну, соціально-економічну та санітарно-гігієнічну функції, формують сприятливе для проживання населення середовище.
Тема Міжнародного дня лісів 2023: «Ліс і здоров’я». Відзначення цьогорічного Дня лісу проходить під девізом: «Здоровий ліс − здорова людина!». У цей день відбуваються різноманітні заходи, спрямовані на інформування населення про цінність лісів, важливість їх збереження та відновлення. Це семінари, конференції, круглі столи, лекції, конкурси, екскурсії, перегляд фільмів та ін. Основна їх мета – звернути увагу на роль лісу в формуванні здорового населення та необхідність збереження лісового ресурсу для повноцінного надання екосистемних послуг. Серед яких: прогулянки по лісу, заняття спортом на території лісового масиву, збір ягід та грибів, заготівля лікарських рослин та інші. Часто людське відвідування має негативні наслідки: вирубка дерев, зривання квітів на букети (особливо гостро стоїть проблема збереження рідкісних рослин), збір рідкісних видів ентомофауни, забруднення середовища продуктами свого відпочинку, пожежі тощо. У багатьох випадках антропогенна діяльність призводить до докорінної зміни лісової екосистеми.
Полтавщина славиться своїми лісовими масивами: Яківчанськй ліс, Парасоцьке урочище, Гадяцький бір, Миколаївський ліс та інші. Через повномасштабне вторгнення російської федерації відвідування лісових масивів у нашій державі заборонено. Жителі та гості Полтавської області не можуть отримувати екосистемні послуги лісу, адже відвідування лісового масиву є небезпечним для здоров’я та життя людей. Випадкові знахідки воєнного часу можуть стати для відвідувачів останніми в житті. Через повномасштабне вторгнення російської федерації ліси Полтавщини зазнали негативних змін. Зокрема, під час оборони Великобудищанської громади Миргородського району, яка увійшла в історію, як «Гадяцьке сафарі», значних руйнувань зазнало Вельбівське лісництво: знищення деревостану, забруднення від паливно-мастильних речовин та вибухонебезпечних предметів, ущільнення ґрунту від військової техніки, що веде за собою руйнування ґрунтотворного процесу та зміну рослинного та тваринного світу. Остаточні підрахунки збитків та завданої шкоди полтавським лісам можна встановити лише після закінчення війни. Лісівники вже зараз займаються збільшенням площ зелених насаджень, шукають шляхи відновлення постраждалих ценозів.
Ліс є частиною культурно-історичного середовища, під впливом якого формуються культура і звичаї народів! Бережіть ліс! Посадіть своє дерево!
Підготувала Олена Шиян, завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу природи

23 03 21 den lisiv