Продовжуємо розповідь про життєвий шлях і мистецьку спадщину відомого різьбяра, представника української діаспори США Михайла Коргуна.

Особливою красою, тонкою різьбою та оригінальністю вражають декоративні вази митця. На фото представлений виріб досить великих розмірів: висота 79 см, найопукліша частина має діаметр 25 см. Для точіння ваз майстер використовував тільки-но зрізаний чурбак деревини. Заготовку виконував на 1 см товщу ніж потрібно, потім залишав на цілий рік сохнути. Виточений, вишліфуваний предмет покривав кольоровою політурою (олійним лаком) до шести разів, додатково шліфуючи його за кожним разом. До лаку художник міг додавати червоної або коричневої олійної фарби, одержуючи при цьому червоно-бурий відтінок, що, на його думку, найбільш наближало зовнішній вигляд виробів до «предковічних» кольорів трипільської культури.

Покриту лаком і відшліфовану воском вазу пан Михайло встановлював у токарний станок і починав творити долотом власного виробництва складні орнаментовані візерунки: концентричні кола, смуги, трикутники, квадрати, ромби, зубці, промені, квіти або окремі пелюстки, гачки, краплі та інше.

Вази Михайла Васильовича характеризуються технічною віртуозністю, адже різьблення він здійснював уже після лакування, що вимагало чітких рухів, неабиякого уміння, таланту. Довершеного вигляду творам надає інкрустація дрібними шматочками кольорового дерева та перлами.

Фантазія художника, який вміє загадковим яскравим орнаментом прикрашати свої твори, здається воістину безмежною.

24 02 25 korgun