19 10 11 zal9

11 жовтня 2019 р. у залі № 9 Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відкривається нова експозиція – «Полтавщина в XIV – XVII ст.».

У залі представлено багато цікавих експонатів, які розкривають історію нашого краю в означений період, починаючи з пізнього золотоординського часу; більшість із них експонується вперше.

У другій половині XIV ст. територія сучасної Полтавщини перебувала під владою Великого Князівства Литовського.

Наприкінці XVI – XVII ст. формувалася національна самосвідомість українського народу, проходило формування українців у націю.

Після утворення Речі Посполитої в процесі об’єднання Корони Польської та Великого Князівства Литовського в 1569 р. історичні Полтавські землі ввійшли до складу цієї держави. Польський уряд проводив політику жорстокої експлуатації українського народу. На протидію цьому відбувалися козацько-селянські повстання С.Наливайка, Я.Острянина та інші. Саме ці повстання підготували грунт для національно-визвольної війни середини XVII ст. Власне, ці події в подальшому змінили історичний розвиток українських, в тому числі і полтавських, земель.

Наприкінці XVI – на поч. XVII ст. на території нашого краю сформувалася одна з найбільших латифундій Речі Посполитої – Вишневеччина. В залі вміщено портрети родини Вишневецьких – князя Яреми, його матері Раїни та дружини Гризельди.

На Полтавських землях активно почав проходити процес покозачення. В експозиції представлено багато документів тієї епохи, географічних карт, артефактів тощо.

У залі експонуються: козацька і турецька зброя, люльки-«носогрійки», монети, які були в обігу на Полтавщині у 2-й половині XVII ст., глиняний та скляний посуд, побутові речі. Викликають інтерес також унікальні казани для селітроваріння, оригінал винокурного комплексу, дерев’яний сволок епохи. Прикрашають зал заготовка кілевої частини козацької чайки кінця XVII – початку XVIII ст., знайденої у Котелевському районі, макет чайки, виготовлений художником-реставратором музею О.Подрєзовим.

Серед оригінальних експонатів – ікони на металі з Лубенського Мгарського Спасо - Преображенського монастиря. Представлено також багато книг на історичну тематику. Прикрашають зал живописні портрети відомих особистостей, скульптурні портрети, композиції тощо.

Автор експозиції – заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського В.О.Мокляк.

Художники – заслужений працівник культури України В.І.Побоков, художник-реставратор О.Л.Подрєзов.