Серед експонатів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського зустрічаються матеріали не лише з українських теренів, але й з далеких країн. До музею подібні старожитності потрапили завдяки меценатам, які мандрували по всьому світу.
З-поміж таких предметів можна назвати алебастрову модель руїн храму Веспасіана і Тита на Римському форумі в Італії. На жаль, детальна інформація про точне джерело його надходження втрачена у роки Другої світової війни.
Оригінальну споруду почав будувати після смерті імператора Веспасіана його син Тит, який правив у 79-81 рр. Будівництво завершив брат Тита імператор Доміціан у 87 р. У цей час в Римі панував культу сім'ї, тому багаті спадкоємці зводили монументальні споруди на честь спочилих родичів.
Першопочатково храм містив простору залу, ряд із шести колон на головному фасаді та ще дві колони на антах спереду. У приміщенні знаходився подіум, на якому стояли статуї двох обожествлених Сенатом імператорів. До наших днів збереглися лише три колони із північно-західного боку. У VIII ст. один із пілігримів зафіксував у своїх записках повний напис на архітраві: «DIVO VESРASIANO AUGUSTO S. P. Q. R. / IMPP.CAESS. SEVERUS ET ANTONINUS PIL FELICES AUGG. RESTITUERENT». За часів Наполеона рештки храму, які на той момент майже повністю знаходилися під землею, були розчищені.
Моделі храму із мармуру та алебастру виготовляли у ХІХ ст. італійські майстри у якості сувенірів для заможних туристів, які здійснювали так звану Велику подорож континентом.
Лихоліття Другої світової війни залишило руйнівний слід на моделі храму з музейного зібрання – предмет значно постраждав від вогню та був розбитий на 13 фрагментів. У 2025 р. його було відреставровано та включено до перспективного плану експонування.
Підготувала Наталія Кондратенко, завідувачка сектору науково-дослідного відділу фондів