20 травня 2025 року о 13:00 у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбудеться відкриття виставки картин Івана Крючка «Сіль моєї землі».
Іван Антонович Крючко [1930–2005] – талановитий котелевський художник, який найбільш яскраво проявив себе в жанрі пейзажу.
Іван Антонович щиро захоплювався навколишньою природою, відчував її надзвичайно глибоко і правдиво. Це стало основою його натхнення. На своїх картинах художник зображував природу рідного краю з особливою щирістю й відкритістю. Його пейзажі наповнені світлом і задумливою тишею, ніжними і мʼякими кольорами. Він умів бачити «сіль землі» – гармонію і довершеність у кожній квітці чи деревині.
Іван Крючко за життя неодноразово брав участь у всеукраїнських, обласних та районних виставках. Роботи майстра періодично презентували на спеціальних мистецьких заходах у Котельві, а також у музеях Пархомівки й Опішні, де й понині зберігається значна частина полотен його авторства.
Ініціатори та організатори виставки – директор Комунальної установи «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської обласної ради Ігор Корост та мисткиня, дослідниця й популяризаторка історико-культурної спадщини Полтавщини й Сумщини Оксана Дорошенко. Співорганізатор та головний партнер – Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського.
На виставці представлені полотна митця, які нині перебувають у музейних (Котелевський історико-краєзнавчий музей, Котелевський опорний ліцей № 1) та приватних (котелевці Василь Костюк, Анна Матвієнко) колекціях.
Організатори виставки щиро вірять, що цей захід буде першим вагомим кроком до гідного пошанування талановитого художника Івана Крючка, у тому числі й на його рідній котелевській землі.
Народився художник 21 січня 1930 року в с-щі Котельва Полтавської області. Закінчив Харківське художнє училище. Працював учителем креслення і малювання у Котелевській ЗОШ № 1, художником-оформлювачем у різних установах Котельви.
Улюбленим жанром митця був пейзаж. Іван Крючко брав участь у всеукраїнських, обласних та районних виставках. Також роботи майстра періодично виставлялися в Котельві, Пархомівці та Опішні.
22 квітня 2005 року у віці 75 років Іван Антонович відійшов у засвіти.
Художник прожив непросте, але натхненне життя. На його долю випало чимало різних випробувань. Пережив війну, голод, після побутової травми втратив здоровʼя і назавжди лишився з інвалідністю. Одруженим не був, дітей не мав.
Проте, зовнішні обставини не зламали його особистості. Змалечку Іван відчував потяг до малювання і милувався красою рідної землі. Свій митецький шлях він розпочав одразу після закінчення навчання.
Здається, саме творчість стала наріжним каменем його буття, його ліками і його музою. Іван Антонович щиро захоплювався навколишньою природою, ба більше – відчував її настільки глибоко і правдиво, що потім з такою ж щирістю і відкритістю зображував її на своїх полотнах. Його пейзажі наповнені світлом і задумливою тишею, ніжними й мʼякими кольорами. Він умів бачити «сіль землі» – гармонію і довершеність у кожній квітці чи деревині. Старі, розлогі верби на луках, залиті теплим сонячним сяйвом, рясний і барвистий килим польових квітів, мальовничі околиці села – кожен його сюжет відгукується у серці. Це все знайоме нам з дитинства, рідне і близьке.
Та власне, і сам художник навіки оселився у своїх творіннях. Він був дуже світлою людиною. Простий і приємний у спілкуванні, щирий, добрий, дещо наївний і в той же час з великою силою духу.
Його картини нагадують нам про чисте сяйво вічного, про те, що мистецтво поза часом.
Організатори виставки щиро вірять, що вона буде першим вагомим кроком до гідного пошанування талановитого художника Івана Крючка також і на його рідній котелевській землі.