17 квітня 2015 р. у приміщенні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відбулася презентація наукового видання «Звід пам'яток історії та культури України: Полтавська область. Глобинський район», підготовленого науковими працівниками Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, Центру охорони та досліджень пам'яток археології управління культури Полтавської облдержадміністрації, вченими м. Полтави та краєзнавцями Глобинського району. Загалом книга є наслідком кількарічної науково – дослідницької роботи 35 авторів.
Цей проект втілюється в життя за підтримки Полтавської облдержадміністрації, Полтавської обласної ради та управління культури Полтавської облдержадміністрації.
Видання продовжує розповідь про багатство культурної та історичної спадщини Полтавського краю. До книги, окрім вступного нарису, увійшло 605 статей про пам'ятки району. Із них 309 присвячені пам'яткам археології, 202 − історії, 3 − архітектури, 1 − техніки, 11 − природоохоронним об'єктам. Частина з них: 3 − комплексні, тобто одночасно є пам'ятками археології та історії. В процесі дослідження були виявлені 509 нових об'єктів культурної спадщини.
На території Глобинського району 11 об'єктів, що мають статус природоохоронних. Один із них є національним – це Національний природний парк «Нижньосульський»; три мають загальнодержавне значення – дендрологічний парк «Устимівський», ландшафтний заказник «Сулимівський», орнітологічний заказник «Святилівський». Сім із статусом природоохоронних об'єктів місцевого значення. Серед них: три ландшафтних заказники – «Заможненський», «Гора Пивиха» та «Псільський»; три ботанічні заказники – «Глибочанський», «Манжеліївський», «Кут»; один гідрологічний – «Гирло Хоролу».
На сьогодні на теренах Глобинського району відома доволі велика кількість різнотипних та різночасових археологічних об'єктів, а саме: 210 поодиноких курганів, 71 курганний могильник (загальна кількість насипів у їх складі 195, переважно по 2-3 насипи, рідко ― більше), 37 майданів (поодиноких, рідко в складі груп по 2 – 3), 64 поселенські об'єкти (стоянки, поселення, селища, городища), 6 ґрунтових могильників. Окремі з них складають комплекси.
Наступною за кількістю є група пам'яток історії. На території Глобинського району нині ми маємо 202 об'єкти цього типу. До нього відносимо пам'ятники, пам'ятні знаки, меморіальні й пам'ятні дошки, братські та одиночні могили, пам'ятні місця, садибні комплекси.
Стосовно найдавнішої історії краю, то, на превеликий жаль, тут ми маємо лише 9 об'єктів, адже значна частина території нинішнього району була затоплена водами Кременчуцького водосховища. Таким чином пішли під воду залишки колишніх сотенних містечок Городища (Градизьк), Жовниного та Чигирин-Діброви, зникла під водою старовинна переправа через Дніпро біля с. Максимівка, на дні водосховища залишилися старовинні, багаті історичним минулим козацькі села, такі як, наприклад, Вереміївка. Звісно, що населення було переселене на інші місця й сьогодні ми маємо багато нових сіл зі старовинними назвами, але сама історична місцевість уже не існує. З того, що збереглося, найбільш давній об'єкт, датований 1561 р., – це місце Пивської битви на горі Пивиха біля селища міського типу Градизьк.
Особливої уваги заслуговують пам'ятки, пов'язані з Другою світовою війною, під час якої в різні періоди на території району тривали запеклі бої з гітлерівськими загарбниками. Свідченням героїзму радянських воїнів під час оборонних і наступальних боїв на території Глобинщини, героїзму жителів Глобищини, які воювали на фронтах Другої світової війни, є 102 об'єкти історико-культурної спадщини в населених пунктах району.
І вже про сучасну історію, про боротьбу за територіальну цілісність України розповідають могили Р.О. Рущака, С.М. Усса, та С.Г. Вихристюка, які загинули під час проведення антитерористичної операції на Сході України.
Серед пам'яток архітектури Глобинського району особливо виділяються церква Богоявлення Господнього в с. Обознівка, церква Святої Живоначальної Трійці в с. Петрівка та церква Святої Живоначальної Трійці в с. Фрунзівка.
Окремим розділом, який становить значну частину об'єму видання, включено списки з 2500 прізвищ радянських воїнів, партизанів, підпільників та мирних жителів, які загинули чи зникли безвісти під час оборонних та визвольних боїв та розстріляні в період гітлерівської окупації 1941 – 1943рр.
Представлені матеріали – це колективна праця багатьох людей. Висловлюємо всім щиру вдячність і сподіваємось на таку ж підтримку в інших районах області, адже робота над «Зводом…» буде продовжуватись.
Презентацію розпочав засткпник директора музею з наукової роботи Заслужений працівник культури України В.О. Мокляк |
Виступає начальник управління культури Полтавської облдержадміністрацїї Г.І. Фасій |
Виступає старший науковий співробітник Н.В.Кузьменко |
Про природоохоронні об'єкти Глобинського району розповідає кандидат біологічних наук Н.О. Стецюк |
Про роботу над статтями про пам'ятники археології Глобинського району розповів кандидат історичних наук О.Б. Супруненко |
Виступ директора музею Заслужений працівник культури України К.Б. Фесик |
Учасники презентації |
Учасників презентації привітала учениця Градизької музичної школи Аріадна Сиротенко |